Jdi na obsah Jdi na menu
 


Převzato z  www.bikebase.cz

28.05.2008 - Martin Bali-Jenčík


Cyklistika nemá v malebném městečku ležícím na Českomoravské vrchovině právě na růžích ustláno. Nicméně mají ji tam rádi, fandí ji a v neposlední řadě pořádají velké závody. O tom jsem si povídal s jediným závodníkem Klubu cyklistiky Hlinsko. A také o jeho loňské sezoně a touze startovat opět na mistrovství světa v cyklokrosu, včetně toho v Táboře v roce 2010, kdy bude naposledy jezdit v kategorii U23.


Obrazek
Tobě se v uplynulé cyklokrosové sezoně začalo dařit až v jejím závěru. V Kolíně 15. prosince – 11. místo, Podbořany 22. prosince - 9. a mistrovství ČR v Mnichově Hradišti 5. ledna - 11. (vždy 4. ze závodníků kategorie U23, celkově v TOI TOI Cupu 14.; pro srovnání vloni 22.). Výsledky do té doby však nic moc. Čím to?

Určitě to bylo tím, že letní sezona nebyla taková, jaká by měla být. Moc jsem netrénoval a musel chodit do práce. Byla to taková brigáda na jaře, navíc po škole. Pořádně trénovat jsem začal někdy v červenci a srpnu, tudíž jsem vynechal první závody, protože jsem věděl, že tam bych stejně neměl šanci na nějaké lepší umístění. Spíš bych si shodil sebevědomí, než se nějak dobře rozzávodil. Do závodů jsem nastoupil, až když už jsem byl trochu připravený.

Jaký z těch výsledků hodnotíš výše? Podbořany nebo Mnichovo Hradiště?

Oba zhruba stejně, závody se pro mě vyvíjely podobně, akorát v Mnichově Hradišti jsem špatně odstartoval. Přiklonil bych se k Podbořanům, konkurence tam byla největší a byl to určitě můj nejlepší závod.

Potom přišla pozvánka do reprezentace, svěťáky v Lievinu 13. ledna a Hoogerheide 20. ledna. Forma ovšem kulminovala právě na tom mistráku republiky…

Je pravda, že forma potom odešla, protože já všechno směřoval k těmto dvěma posledním pohárům, abych se pokud možno nominoval na mistrovství světa, což se mi bohužel nepovedlo. Prostě nebylo z léta netrénováno, takže nebylo z čeho brát.

Nakonec to nevyšlo. Byl jsi z toho hodně zklamaný?

Svým způsobem ano. Na druhou stranu, já v září ani nevěděl, jestli tu sezonu vůbec pojedu. Pak přišly výsledky, které pro někoho nevypadají jako velké, ale pro mě znamenaly hodně. Bojoval jsem do poslední chvíle, ale nakonec se to nepodařilo. Vzal jsem to jako fakt. Na těch dvou svěťákách jsem nepředvedl takové výkony, za které bych si zasloužil do Trevisa jet.

Obrazek
Ty už jsi ale reprezentoval. Na MS 2006 v Zeddamu jsi zajel 15. místo jako junior druhoročák minutu a čtvrt za vítězným Boy Van Poppelem z Nizozemí a 2. z našich za Davidem Mengerem. Skončili jste druzí v pořadí národů. Jak na ten závod vzpomínáš? Dopadl podle očekávání?

Když jsem tam tenkrát odjížděl, žádnou oslnivou formu jsem necítil, a ani trať mi neseděla. Nakonec jsem byl s tím výsledkem víceméně spokojený, i když lidi, které jsem předtím obvykle porážel, dojeli kolem desátého místa. Byl to takový lepší standard, vysněná desítka nevyšla.

Považuješ to za svůj nejlepší výsledek?

Nejlepší výsledek? To nevím. Já za svůj nejlepší výsledek asi považuju vyhraný pohár v Lounech (11.12.05, moje pozn.). Tam jsem porazil Roberta Gavendu - úřadujícího mistra Evropy, a Davida Mengera.

Jakých dalších svých úspěchů si považuješ?

Abych se přiznal, všechno si to už nepamatuju. V kadetech a juniorech byly bedny, venku se taky občas zadařilo… Asi bych ještě zmínil druhé místo v juniorech na mistrovství republiky a celkově rovněž druhé místo v Českém poháru, obojí v sezoně 2005/06.

Kdy jsi vlastně skončil uplynulou krosovou sezonu? Co následovalo doteď?

Ten svěťák v Hoogerheide byl poslední závod. Pak následovalo volno. Chodil jsem zase na brigádu, protože cyklistikou se toho moc vydělat nedá a já potřeboval peníze na vylepšení kola. Ke konci března jsem zahájil přípravu. K tomu jsem se vrhnul na studium, protože letos maturuju.

Právě máš svaťák. Co studuješ? Jak Ti ve škole vycházeli vstříc?

Studuju v Novém Městě na Moravě, což je asi patnáct kilometrů od Svratky, kde bydlím. V Hlinsku jsem se vyučil a teď pokračuju nástavbou se zaměřením na ekonomii v podnikání.

Jak to v té škole máš? Máš nějaký individuální studijní plán?

Ano. Přes sezonu tam chodím tak jednou dvakrát týdně, ale jakmile skončí krosy, nastupuju normálně jako každý jiný, abych to dohnal. Je to vlastně čtyřleté studium smrsknuté do dvou let, takže je to trošku náročnější. Ale už to budu mít brzy za sebou, tak se budu moci koncentrovat zase na cyklistiku. Ve škole mi vycházeli maximálně vstříc. Nebýt těch učitelů, asi bych to nezvládl.

Že jsem tak zvědavý, co jsi vlastně na těch brigádách dělal? :-)

Dělal jsem kontrolora v jednom podniku u nás a taky obyčejného lesního dělníka. :-)

Jak jsi to vůbec všechno stíhal dohromady? Kolo, studium, brigády, ke všemu těžká fyzická práce v lese…

Snažím se jak se dá, podmínky nejsou ideální, ale ty peníze se někde vydělat musí. Jinak to nejde.

Co potom, až odmaturuješ?

Do práce teď určitě nepůjdu, teda doufám. Budu se věnovat tréninku až do toho září a pokusím se dobře připravit na sezonu a něco zajet. Neříkám, aby se ze mě stal profesionál, ale aspoň abych měl lepší podmínky a ten materiál a abych nemusel do práce aspoň v sezoně.

Vsadíš tedy vše na cyklistiku?

Přesně tak. Teď se otevírá ta možnost. Skončím a jsem ještě mladý. Jezdím v kategorii pod 23 let (Lukáš se narodil 18.1.1988, moje pozn.) , která se jmenuje kategorie nadějí :-) a proto to chci zkusit.

Co máš plánu přes léto?

Silnici. Už jsem začal s menšími závody v okolí. Příští týden mě čeká etapák Lidice a taky Vysočina začátkem července tady u nás.

Obrazek
Jezdíš za Klub Cyklistiky Hlinsko. Kdy jsi začal jezdit na kole? Co Tě k tomu přivedlo? Proč jsi se dal na cyklokros?

S cyklistikou jsem začal brzo. Závodně jsem běhal a lyžoval a kolo pro to byla dobrá příprava. Závodit na kole jsem začal v kategorii starších žáků a cyklokros v kadetech. A na cyklokros jsem se dal proto, že se v Hlinsku jezdí a v tu dobu tam byl dobrý tým Tatramléko a ti kluci, co tam jezdili, byli pro mě vzorem.

Dnes se ten tým jmenuje KC Hlinsko, ale předtím ETA Hlinsko, pak Tatramléko…

No vždycky se jmenoval podle generálního sponzora, teď nemáme bohužel žádného…

 

Jak to vypadá nyní? Já pamatuju jména jako Aleš Mudroch, Radek Tichý, Ondřej Lukeš a Pavel Adel - ti všichni už skončili, potom Filip Adel, který přestoupil do Tábora.

Dnes je to podstatě tým o jednom závodníkovi a to jsem já. Ještě k nám přestoupil jeden kadet a to je všechno. Vede to Leoš Chvojka – to je kompletní složení. Leoš Chvojka je člověk, na kterém to tady všechno stojí. Je to zároveň můj osobní trenér. Taky je pro zajímavost členem komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky.

Čím to, že je v Hlinsku tak málo adeptů cyklistiky?

Chybí tu asi vzory. Pak je u nás silná základna lyžování, kterému se tu skoro všichni věnují. Cyklistika je tvrdý sport a i finančně náročný. U nás je to složité v tom, že kolikrát tady od listopadu leží sníh, takže trénujeme na cyklokrosových galuskách a na uježděném sněhu.

S kým vlastně trénuješ?

Většinou sám. Souvisí to s tím, že můžu až po škole. V Hlinsku jsou ještě dva kluby - ti kluci se věnují především MTB maratónům, ale s nimi přes léto najíždím objemy. Takovou tu předsezónní přípravu pak absolvuju sám. Dřív to bylo s Pavlem Adelem, ale ten už bohužel skončil.

V Hlinsku se tradičně pořádá TOI TOI Cup. Taky hostilo MČR 2002, které vyhrál Jiří Pospíšil, předtím v roce 1992 (Pavel Elsnic). Podílíš se na tom nějak?

Já se na tom vůbec nepodílím. Má to na starosti Leoš Chvojka a jeho taková standardní a skvělá parta kamarádů. Panuje tam přátelská a pohodová atmosféra. Jsou to lidi, kteří na kole jezdí jako hobíci a cyklistiku a cyklokros mají hodně rádi.

Obrazek
Co řekneš k trati? Já se musím přiznat, že jsem se tam nikdy nedostal a ty závody znám jen z televize. Ale tentokrát si to nenechám ujít. V nadcházející sezoně je to hned 2. závod TOI TOI Cupu - 28.9.2008, ten první je o den dříve v Uničově, a dá se opět očekávat účast všech našich reprezentantů, kteří sice obvykle jezdí v Belgii, ale v tu dobu tam nejsou žádné mezinárodní závody.

No tak ten zasněžený mistrák v roce 2002 byl naposledy na starém okruhu a pak už tam vznikla zástavba. Teď se ta trať nachází v centru města. Vloni se startovalo přímo na náměstí. Je posazená do sportovního areálu v blízkosti hokejového a fotbalového stadionu a tenisových kurtů a potom vede parkem. Jmenuje to tam Olšinky.

Jak bys ji charakterizoval? Máš možnost ji nějak ovlivnit k obrazu svému?

Měla by být zhruba stejná jako vloni. Ovlivnit bych to možná mohl, ale moc možností není, jak ji na stávajícím místě měnit. Ty cestičky jsou dané. Vyhovuje mi z toho důvodu, že na ní trénuju.

Je něčím zvláštní oproti jiným českým podnikům?

Trať je hodně členitá. Je to tím, že se to jezdí v kopci. Jsou tam těžké výjezdy i sjezdy a pokud tam je bláto, je to jedna z nejnáročnějších tratí u nás. Rozhodně to není takový ten cyklokros, co se jezdí dneska, jako třeba typicky v Kolíně.

K nepřehlédnutí je Fanklub cyklokrosu Hlinsko. Objíždějí domácí poháry, jezdí i na mistrovství světa. Kdo to je? Patří do party, co pořádá pohár?

Někteří ano. Jsou to fajn lidi. Ani většinou moc na kole nejezdí, ale mají cyklokros rádi a umí si ho užít. Mají dokonce své stránky: www.cyklokros.estranky.cz.

Jaké máš cíle pro sezonu 2008/09? Budeš třetím rokem v U23…

No o cílech jsem ještě moc nepřemýšlel. Půjdu do toho naplno a udělám pro to všechno. Cílem je určitě probojovat se na mistrovství světa. Taky bych jel rád nějaké svěťáky. Budu se hlavně snažit, aby mi tentokrát vyšel závěr sezony a nevybouchnul jsem v tom nejdůležitějším momentě. Nechci opakovat stejnou chybu a chci si v neposlední řadě napravit reputaci. Tentokrát to musím dotáhnout do konce.

V Táboře 2010 to bude Tvoje čtvrtá a zároveň poslední sezona v U23. Motivuje Tě postavit se tam na start?

Musím přiznat, že to byl jeden z důvodů, proč jsem s cyklistkou neskončil. Hlavně vloni před tou poslední cyklokrosovou sezonou. Je to určitě můj hlavní motivační prvek.

Co další sny a plány? Dovedeš si představit, že by ses cyklistikou živil jako profík?

Představit si to dokážu, ale jsem realista. Do cyklistiky teče stále méně peněz. Pokud mi to půjde, tak myslím, že se ze mě asi stane takový poloamatér. Přes sezonu snad nebudu muset chodit do práce a mimo občas ano, jako to třeba dělá Venca Metlička. Rozhodně tu šanci ale nehodlám zahodit a skončit. V příštích třech letech v žádném případě ne.


OK, díky za rozhovor a ať se Ti splní vše, po čem toužíš.


Původní rozhovor pro server Cyklokros.cz

Ptal se Martin Bali-Jenčík
Mladá Boleslav – Svratka, 21.5. 2008

Fotky: Martin Bali-Jenčík a archiv Agentury Cyklistika – Cyklokros.cz